Supa Modo, the film hoping to make history as the first Kenyan movie to receive a nomination at the Academy Awards nabbed a total of 12 nods when the Kalasha Awards 2018 nominees were revealed on October 17.

The film received nominations in the acting and directing categories as well as various technical categories.

In the TV category, last year’s winners Martin Githinji and Catherine Kamau will get to defend their crowns in the Best Lead Actor in a TV Drama and Best Lead Actress in a TV Drama categories respectively. The two clinched the Kalasha Award last year for the roles they play in the TV Drama Sue na Johnie, which did not get a nomination this year.

Unveiling of the nominees also set the ball rolling for the public voting phase of the awards process.

A brain child of the Kenya Film Commission, the Kalasha Awards hopes to encourage a healthy level of competition among film makers in Kenya which will in turn lead to higher levels of good practice within the industry.

The awards gala will be held on November 24.

Below is a list of nominees.


Film Category

Best Feature Film

Supa Modo

Disconnect

Subira

World Tofauti

The Cut

Best Director

Likarion Wainaina – Supa Modo

Tosh Gitonga – Disconnect

Peter Wangugi Gitau – The Cut

Ravneet Sippy Chadha – Subira

Tom Whitworth – Poacher

Best Lead Actor in a Film

Tirath Padam (Tafiq) – Subira

Johnson Chege – Supa Modo

Ibrahim Rashid – The Cut

Kevin Mbayangi – The Morning After

Brian Ogola – Poacher

Best Lead Actress in a Film

Stacy Waweru – Supa Modo

Brenda Wairimu – Subira

Avril Nyambura – World Tofauti

Susan Moraa – The First Date

Sharon Chepkoech – A Beautiful D******r

Best Supporting Actor in a Film

Pascal Tokodi – Disconnect

Brian Ogola – 18 hours

Ali Mwangola – Subira

Benson Ojuwa – Embraced

Maina Olwenya – Poacher

Best Supporting Actress in a Film

Maryanne Nungo – Supa Modo

Nice Githinji – Subira

Peris Wambui – World Tofauti

Catherine Kamau – Disconnect

Terry T – Bad Advantage

Best Short Film

Wavamizi

Embraced

Beautiful D******r

Poacher

Trap

https://twitter.com/Brian_Ogola/status/1052666147101990912

Best Documentary

End of the River

Stori Yangu

Kenya Dying Lake

Who Knows

Thank you for the Rain

Best Local Language Film

Seredo 2

World Tofauti

The Cut

Subira

Supa Modo

Best Original Screenplay

Mugambi Nthiga – Supa Modo

Stephen Ochodo – Embraced

Ravneet Sippy Chadha – Subira

Kangethe Mungai – World Tofauti

Peter Wangugi – The Cut

Best Director of Photography

Enos Olik – Supa Modo

Ishmael Azeli & Nathan Prior – Poacher

Talib Rasmussen – Subira (Sippy)

Andrew Mageto – Disconnect

Mumo Liku – The System

Best Sound Designer

Florian Holzner – Supa Modo

Eric Musyoka – Disconnect

Patrick Mbaru – Wavamizi

Frankline Jones – Subira

Isaac Masiga – The Cut

Best Editor

Daniel Mwangangi – A Beautiful D******r

Stephen Mwangudza – Ramah Potter

Daniel Kent & Mark Kitana – Wavamizi

Franki Ashiruka – Disconnect

Terry Kelly & Roselidah Taabu – Subira

Best Original Score

Mark Ayabei – Clench- Life of a Creative

Sean Peevers – Supa Modo

Ryez Music – Seredo 2

H-art The Band (Penya Africa) – World Tofauti

Kelvin Ngaira – The Cut

Best Lighting Technician

Richard Otieno – Wavamizi

Walter Obura – Disconnect

Siobhain Ginger Wilson – Supa Modo

Ravneet Sippy Chadha – Subira

Damaris Matunda – A Beautiful D******r

Best Special Effects

Lucas Wambaa – Subira (Steve Ominde)

Mumo Liku – The System

Martin Okello – White Feather

Stephen Mwangudza – Ramah Potter

Josephat O. Nyakundi – Afrospace Sentinel

Best Production Designer

Neha Manoj Shah – Supa Modo

Naima Mungai – Disconnect

Samuel Koigi – Subira(Sippy)

Wakarimu Wangui – The Runaway

Valarie Mungai – World Tofauti


Television Category

Best TV Show

Being Bahati

Churchill Raw

Sanaa Talks

Pambio Live

Get in the Kitchen

Best Host In A TV Show

MC Jessy – Churchill Raw

Mwaniki Mageria – Get in the Kitchen

Size 8 Reborn – Pambio Live

Alex Chamwada – Drone Regulations in Kenya

Jack Kibedi & Margaret Kihagi – Don’t Lose the Plot

Best Tv Drama

Selina

Maza

Keru

My Two Wives

Stringed

Best Lead Actor In A Tv Drama

Martin Githinji (Johnie) – Sue na Johnie

Pascal Tokodi (Nelson) – Selina

Eddy Peter (Gilbert) – My Two wives

Joseph Gachanja – Stringed

Samson Psenjen (Saha) – Keru

Best Lead Actress In A TV Drama

Angie Magio (Kate) – Maza

Diana Mulwa (Tonie) – My Two Wives

Celestine Gachuhi (Selina) – Selina

Victoria Mzenge – My Two Wives

Catherine Kamau (Sue) – Sue na Johnie

Best TV Comedy

Varshita (Maisha Magic) – Lucy Mwangi

Mad Buddies (UTV) – Jeremiah K. Muli

The Real Househelps of Kawangware (KTN/ Maisha Magic) – Liza Muriuki

Junior (KTN) – Grace Kahaki

Mafundi (NTV) – Faith Koli

Best Performance in a TV Comedy

MC Tricky – Churchill Show

Kevin Chichi – Churchill Raw

Eve D’ Souza – Varshita

Tear Drops – Churchill Show

Makhokha – Hullabaloo Estate

Best TV Advertisement

KTB

Modern Coast – Life is a journey

Gesi

Ishamba Promo


Special Awards Category

Best Diaspora Production

Unconditionally

The Silent Battle

Almost a V****n

Best Student Film

E-siankiki – Ouko Felix Otieno

The Runaway – Wakarima Wangui

White Feather – Martin Okello

The First Date – Cosmas Bii

Bad Advantage – Reynolds Leon

Best Documentary by a Student

No Means No – Bobby Owuor

Listen – Joan Rispa

Jasho Langu – Ouko Felix Otieno

Best Animation Production

Isolated

Gesi

A Plastic Tale

Lady Moran

The Diary of a College Girl

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here